Stihol si už dnešné voľby?

separator

Hm, možno trocha provokačná otázka zvlášť v tomto období. Téma volieb je všade vôkol nás…

No aj tak je otázka voľby záležitosťou každého jedného dňa nášho života. Niekto možno verí v osud, niekto v náhodu. Ja nie a myslím, že ani vy. Ježiš nám predsa daroval slobodu, tak načo nám je osud?

Byť slobodným to však nie je vždy to isté ako možnosť rozhodovať sa, možnosť voľby. Veď zvoliť si môžem aj niečo, čo mi slobodu berie. Ježiš raz povedal, že každý, kto pácha hriech, je otrok. A tak tá základná otázka slobody neznie, či si môžeme vyberať, ale čo si vyberáme?

Čo si si dnes zvolil ty? Vlastne zvolil si si dnes niečo alebo len tak plávaš a nechávaš sa unášať prúdom? Voliť si je záležitosť našej iniciatívy, našej aktívnosti. Každý deň si niečo volíš. Dokonca aj keď si nevolíš, tak si si už zvolil. Buď je to Ježiš alebo je to čokoľvek iné, ktokoľvek iný. Ale bez neho nemôžeš zažiť pravú slobodu. Áno, môžeš si nahovárať, že to tak nie je a že si dostatočne slobodný aj bez neho. Máš predsa vlastný rozum, vlastné hodnoty, vlastné záľuby a vlastné názory.

Ako raz povedal páter Cantalamessa, najväčší protiklad dnes nie je medzi životom a smrťou, teda tým, čo znamená žiť a umrieť, ale medzi tým, čo znamená žiť pre seba a žiť pre Boha.

Tak čo z toho si dnes, zajtra a každý jeden deň zvolíš ty?

 

Daniel Lysý

0 0 votes
Article Rating
Pozdieľaj sa: