« Späť

Haloo...vy in? – alebo prečo Halloween na Slovensku nie je „in“.

Haloo...vy in? – alebo prečo Halloween na Slovensku nie je „in“.

Kadý mladý človek vie, čo znamená „byť in“. A, samozrejme, každý chce „byť in“, teda byť aktuálny, moderný, naplno zapojený do toho, čo sa okolo nás deje.

V posledných rokoch môžeme sledovať, ako sa nám rôzne obchodné reťazce snažia nanútiť „svätiť“ Halloween. Inými slovami, snažia sa nás presvedčiť, že: „Buď in, je tu Halloween.“

Táto marketingová stratégia však vyznieva tak, že Halloween je u nás iba skvelou komerčnou príležitosťou. V skutočnosti tu teda nejde o niečo umelecké, kultúrne, či hodnotné. Nejde tu o žiaden prínos pre nás, iba o: Zisk pre druhých na náš účet. To je všetko.

Je dobré vedieť, že tento starodávny pohanský sviatok je zabijakom slovenskej kultúry a ľudovej tvorivosti, ktorá je nám Slovákom tak vlastná. Aj keď si možno niekto myslí, že Amerika je ešte stále krajinou neobmedzených možností, nie je pravdou, že všetko, čo je americké (Halloween vlastne ani nevznikol v Amerike, iba sa tam najviac rozšíril), je automaticky cool aj u nás.

Pozrime sa na to ešte z iného uhla. Halloween mal pôvodný názov Samhain a bol sviatkom Keltov, ktorí verili, že práve v tomto čase sa po svete potulujú duchovia a démoni viac ako inokedy. Strašidelnými maskami chceli týchto duchov zahnať preč (poznáte dnes niekoho, kto by fakt veril, že by to takto fungovalo?). Na druhej strane sa postupom času tieto oslavy začali spájať s rôznymi špiritistickými a okultnými rituálmi, ktoré sú aj dnes reálne zachovávané a praktizované v rôznych sektách, uctievajúcich démonov a magické sily. Ak by mal niekto o tomto pochybnosti, nech si to overí ;)

V každom prípade, my, kresťania, oddávna slávime dva blížiace sa významné sviatky: Sviatok všetkých svätých a Sviatok všetkých verných zosnulých. Počas týchto dní si pripomíname našich svätých hrdinov viery, ktorí sú pre nás inšpiráciou pre život s Bohom a takisto aj pre to, ako milovali svojich bratov a sestry tu na zemi. Tieto dni sú tiež typické tým, že sa zvlášť modlíme za našich príbuzných, ktorí zomreli a možno potrebujú naše modlitby. Cirkev nás k tomuto podnecuje  a zároveň nás učí ako v tieto dni získavať milosti pre ich duše. Nie je to krásne? Nie je toto pre nás oveľa viac „in“ ako Halloween?     

 

Daniel Lysý

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Nie je to celkom tak, ako sa píše v článku. Odporúčam pozrieť si reláciu k tejto téme, odvysielanú v TV Lux: http://www.tvlux.sk/archiv/play/8541

Vždy sa máme čo učiť. ;)
Odoslané 31.10.2017 14:09.
Evka, bolo by všetko OK, ak by sme mali párty a oslavy na tému všetkých svätých. Problém je v tom, že tu sa oslavuje niečo úplne iné, čo s kresťanstvom nemá nič spoločné, hoci môžeme hľadať rôzne spojitosti a "ospravedlnenky", formu a ani dôvod dnešného "marketingového" haloovenu by sme nemali akceptovať. Prečo učiteľky v školách radšej s deťmi nevyrábajú vence alebo sviečky? Namiesto toho budeme radšej vyrezávať tekvice..
Odoslané 1.11.2017 9:54.