« Späť

Štyri slová, ktoré ti zmenia život

Štyri slová, ktoré ti zmenia život

Moc slov je väčšia ako akákoľvek zbraň. Vie o tom svoje každý novinár, mediálny poradca, ale aj každý z nás. Všetci máme vlastnú skúsenosť s tým, akú silu má slovo. Pamätáte sa na to, ako ste niekedy povedali niečo, čo ste potom ľutovali? Alebo ste povedali niečo, čím ste v pravej chvíli „trafili klinec po hlavičke“. Čo to vtedy vyvolalo?

Verím, že je vo vašom živote viac pozitívnych slov ako negatívnych. Samozrejme, okrem hodnoty slova je dôležitý kontext a rozhodne aj to, ako ho druhým odovzdáme. Poviem príklad: Niekto sa díva z výšky hôr na nádherné úbočia a nadšene zvolá: „Krása!“ To isté slovo vyhŕkli zo seba niektorí z nás, keď na nedávnej mládežníckej akcii uvideli hromadu črepín z rozbitých tanierov, ktoré sa zosypali kvôli nesprávnemu uloženiu. Zjavne mali na mysli inú krásu...

Chcem vám dnes ponúknuť štyri slová, ktoré podľa mňa patria k najsilnejším, aké poznám. Zároveň, zdá sa mi, patria v našej spoločnosti medzi „výrazne ohrozené jedince svojho druhu“.

1. Prosím.

Patrí medzi dve významné slová, ktoré nás učili naši rodičia odmala. Je to nádherné slovo, ktoré poukazuje nielen na slušnosť človeka, ktorý ho používa, ale najmä na jeho pokoru. Zrejme najvrcholnejším momentom, ktorý s týmto slovom súvisí, je moment, keď muž „prosí“ o ruku svoju milovanú a možno to aj vyjadrí pokľaknutím pred ňou. Neviem, či je niečo krajšie. No, PROSÍM, nezabúdajme na jeho dôležitosť v našom každodennom živote.   

2. Ďakujem

Druhé slovo, ktoré sa učíme vyslovovať od detstva. Patrí medzi jeden z najlacnejších, no zároveň najvzácnejších prejavov hodnoty a úcty. Raz dávno mi vravela naša lektorka Nemčiny, že sa jej veľmi páči, ako znie naše slovenské „ďakujem“. Áno, skutočne znie veľmi pekne a znamená veľmi veľa. Niekedy viac, než čokoľvek, čo by sme mohli dať druhým ako protiváhu. Skúsme sa dnes zamyslieť pri tomto slove, opýtajme sa seba samých, čo pre nás toto slovo znamená a aké miesto tvorí v našej komunikácii. A mimochodom, ďakujem vám, že ste si našli čas na prečítanie tohto blogu :)

3. Prepáč

V bežných okamihoch je dobré mať toto slovo po ruke. Niekto vás odsotí, predbehne, nedá prednosť v jazde, buchne alebo nepočká s výťahom...možno sme to aj my sami. Nezabúdajme na toto tak vzácne slovo, ktoré nielen mení vrásky na tvári ľudí, ale vyvoláva tiež milé slová porozumenia z druhej strany: „Nič sa nestalo, to nevadí.“

4. Odpusť

Rovnako, ako slovo prosím, aj toto je jedno z najsilnejších slov v živote každého človeka. Je tak silné, že dokáže roztopiť aj tie najchladnejšie srdcia. Má takú silu, že dokáže privodiť slzy radosti či dojatia aj do očí najzarytejších hnevníkov, ktorí k sebe už roky neprehovorili. Je to neuveriteľne silné slovo. Slovo s liečivejším charakterom, než hociktoré antibiotikum a uzdravujúci balzam aj na tie ńajhlbšie rany duše. Je to slovo obrovskej pokory a neúnavnej Lásky, ktorá, hoci nevinná, zjavuje nám na kríži moc odpustenia v zvolaní: „Otče, odpusť im...“ Nič a nikdy nás nedokáže premôcť, ak je naše srdce dosť odvážne poprosiť o odpustenie. 

Ďalej